Mury obronne Kluczbork
Mury obronne w Kluczborku otaczają Stare Miasto i zostały wzniesione w XIV-XV wieku. Wpisane do rejestru zabytków pod numerem 810/64 dnia 16 kwietnia 1964 roku, stanowią ważny element historyczny miasta. Zbudowane na kamiennej podstawie z otoczaków i cegły w układzie tzw. polskim, pełniły funkcję obronną przez wiele wieków.
Początkowo powstał wschodni odcinek murów obronnych z zamkiem i Bramą Polską. Mury chroniły miasto z trzech stron: południowej, wschodniej i zachodniej. Od strony północnej, gdzie teren był podmokły, zbudowano jedynie palisadę.
Wjazd do miasta był możliwy przez dwie bramy: Polską (znaną również jako Krakowska) oraz Niemiecką. Obie bramy zostały rozebrane w drugiej połowie XIX wieku i nie zachowały się do dzisiaj.
Najlepiej zachowane fragmenty murów znajdują się od strony południowej, gdzie można zobaczyć resztki wału i fosy. Ciekawym obiektem jest także wieża ciśnień, która pierwotnie była częścią murów miejskich i stała przy Bramie Polskiej. Po przebudowie w 1907 roku, wieża przekształciła się w budynek ciśnień, a jej historyczna funkcja obronna została zapomniana.